A székrekedés egy nagyon fontos tünet, mely bélműködési és székletürítési zavart jelent. Ha kis mennyiségű, de nagy kalóriatartalmú és kevés rostot tartalmazó ételt fogyasztunk, akkor a felszívódást követően a kevés salakanyag miatt lelassul a bélmozgás. Mindez a széklet beszáradását eredményezi.Nagyon fontos tehát, hogy rendszeresen étkezzünk, egyszerre kisebb mennyiséget elfogyasztva. A teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk természetesen serkentik a bélmozgást. Ajánlott a magas rost tartalmú, de nem puffasztó hüvelyesek, illetve a citrusfélék evése is, de a sok vízivás is elengedhetetlen. Az ürülék megkeményedése a rutinművelet megnehezedését és meghosszabbodását okozza, ez a székrekedés.
A széklet kinézete, mérete, színe, állaga és szaga nagy változatosságot mutat, elsősorban a táplálék és az egészségi állapot függvénye. Normálisan félkemény, nyálkás felszínnel. Barna színét az epével ürült bilirubin bomlástermékei, legfőképpen a szterkobolin okozza. A bilirubin az elpusztult vörösvértestekből kiszabaduló hemogoblin bomlásterméke. Újszülötteknél az ürülék kezdeti sárgászöld színe a meconium (magzatszurok) hatása. Amíg az ujszülöt szopik, világossárgás marad, és szaga sem kellemetlen mindaddig, amíg a baba el nem kezd más ételeket is enni. Végül elnyeri ismerős barna színét.
Életünk folyamán számos különböző fajtájú ürülékkel találkozhatunk. A zöldes szín az ürülék beleinken keresztüli gyors áthaladásának vagy nagy mennyiségű kék vagy zöld táplálék bevitelének a következménye. Az ürülék szürkésfehér színű megjelenése a bilirubin hiányát jelzi (pl. epeelzáródás miatt).